GeyikForum.COM | Forum Sitesi

GeyikForum.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
GeyikForum'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

İyi Bir Uyku Çekmenin 101 Yolu

jeSt

ŤƐҚ௱ɪ尺ㄈ.ㄈØ௱
Forum Sahibi
24 Ocak 2023
5,973
191
138
3ff567b4.jpg


Uykunuzun En Büyük Düşmanı SizsinizÖmrümüzü üçte birini geçirdiğimiz bir yaşamda uyuyamamak hayatı çekilmez yapacak en önemli nedenlerden biri haline gelebilir. "İyi Bir Uyku Çekmenin 101 Yolu” kitabı gece uykusunu doğal yollarla keyifli hale getirmek isteyenler için tavsiyeler, ipuçları ve iyi dinlenmelerine yarayacak yollar öneriyor.


Kitap, uyuduğunuz odanın ses ve ışık geçirgenliğinden doğru yastık seçimine, uykuya hazırlık sürecinde deneyebileceğiniz bitki çaylarından vitamin değerlerinize, uyku kaçıran gıdalara kadar sizi uykunuzdan alıkoyan her şeyi okurlarına sunuyor. İyi bir uyku çekmeyi sağlamak adına vitaminlerden oda sıcaklığına, modern iletişim teknolojisinden bağırsak bakterilerine kadar onlarca değişkin birlikte çalışır. Uyku bozukluğundan mustarip olan kesime dâhil olmanız için bu değişkenlerden yalnızca birinin veya ikisinin kontrolden çıkması yeterlidir.Uyku Problemlerinin Kökeni


Kitapta, uyku problemlerinin köklerini keşfetmenize yardımcı olacak ve uyku alışkanlıklarınızı geliştirmeniz konusunda fikirler veren birçok araç mevcut. Bunların çoğu dört önemli kategoriden birine aittir. Bu kategoriler; günlük rutin, beslenme düzeni, kafa yapısı ve hassas biyokimya olarak sıralanabilir. Kitap içerisinde teknik ve öneriler ile uykuya dalmakta sıkıntı çekmiyor gibi görünen kişilerin bile sağlıklı demeye bin şahit gerektiren uyku rutinlerini ortaya çıkabilecek nitelikte.

"Günün ilk işi bütün problemlerinize ve bir sonraki günün yoğun programına kafa patlatmak yerine, oturup kafanızı meşgul eden tüm görevlerinizi ve temel problemlerinizi not etmeye başlayın. Sonra notlarınızı bir çekmeceye koyup kilitleyin ve kendinize kararlı bir şekilde şunu söyleyin: Bu akşam ne kadar kaygılanırsam kaygılanayım, bana hiçbir faydası dokunmayacak. O yüzden her şey bir kenara, en iyisi gidip güzel bir uyku çekeyim…”

Uyku problemi yaşayan herkes için birçok başlık altında etkin ve sağlıklı bir uyku uyuma konusunda rehberlik eden bu kitap uyku hakkında ne kadar bilgiye sahibiz onu ölçmekle birlikte, uykunun hayatlarımızı, sağlığımızı, ruh halimizi hatta ömrümüzün uzunluğunu nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte uykuyla ilgili bilinmesi gerekenleri ve yapılması gerekenleri 101 maddede okuyucusu ile paylaşıyor.101 Alternatif Fikir


Bu maddeler arasında yer alan bazı öneriler şöyle; uyumak için doğru koşulları sağlayın, triptofan içeren besinler tüketin, uyku öncesi dinlendirici alışkanlıklar edinin, kendinizi uyumaya zorlamayın, günün ilk saati sosyal medyadan uzak durun, yeni bir yatak alın, kaygılarınızı yazıya dökün, uyumadan önce telefonunuzu uçak moduna alın gibi 101 alternatif fikir yer almaktadır.

"Daha iyi bir uyku çekmek istiyorsanız, ev ve işyerinizi güneş ışığına daha fazla maruz kalacak şekilde düzenleyin. Kapalı alanlarda çok fazla vakit geçiriyorsanız, ev ve iş ortamınızın olabilecek en yüksek miktarda doğal ışık aldığından emin olmalısınız. Pencerelerin hemen önünü kapatan çalıları ve ağaç dallarını budayın.”

Uyku problemi oluşturan sebeplerden bir tanesi de sabahları geç kalkmaktır. Sabahları gereğinden fazla uyumak uyku suçu işlemekle eş değerdir. Bu durumda doğal uyku düzeniniz bozulmuştur. Bazen bir iş veya etkinlik amacıyla normalden fazla uyanık kalmak bu gibi durumlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda, hedef yedi ila dokuz saatlik bir uyku çekmek olarak kabul edilir. Yeterli bir uyku kadar doğal bir uyanma da sağlıklı uykunun olmazsa olmazlarındandır. Her sabah çalar saatle uyanmak yeteri kadar uyumadığınızın büyük bir habercisidir. Saat alarmı tam anlamıyla uykunuzu böler; çünkü bunun için tasarlanmıştır. Ancak bunun yerine yatağa daha erken gitmeyi ve sabah doğal bir şekilde uyanarak tamamen dinlenmiş bir şekilde alarmınızı daha çalmadan kapatmak daha doğru bir yoldur.

"Uyuduğunuz sırada telefon veya tabletlerinizde çağrı ve mesaj trafiği olmaması için bu tür cihazları her zaman uçuş moduna alın. Cevap vermeseniz bile gecenin bir yarısında boşu boşuna bir vızıltı veya titreşim sesiyle uyanmak hoş değildir.”
 
Üst Alt