GeyikForum.COM | Forum Sitesi

GeyikForum.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
GeyikForum'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Sohbet sitesi sohbet sohbet Hosting sohbet Hosting

WordPress 6.0 İle Gelen Yeni Özellikler

Delikan

Teknik Admin
6 Eki 2023
1,409
5
38
47
istanbul
Stil Değiştirme

Mevcut stili değiştirmek zorunda kalmadan mevcut bir stile yeni bir stil ekleyebilirsiniz.

Birden Çok Blok Üzerinden Metin Seçme

WordPress 5.9’da bir dizi farklı blok arasından metin seçmeye imkan vermiyordu.Ancak WordPress 6.0, seçmek istediğiniz metni seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Blok Stilini Korumak

Bu yeni özellik ile bloğun görünümü (orijinal renk ve yazı tipini), başka bir blokta değişiklik yaptıktan sonra bile aynı kalır.

Daha Fazla Şablon Seçeneği

WordPress’in önceki sürümlerinde, kullanıcıların seçebileceği şablon türlerinin sayısı kısıtlıydı. Fakat WordPress 6.0, yazar ve tarih gibi bir dizi yeni şablon türü ekledi.

Eğer bu yeni şablon türleri ile bir deneme çalıştırması yapmak isterseniz, yapmanız gereken açılır menüden yeni bir şablon seçmek, değişikliklerinizi kaydetmek ve ardından canlı sitede nihai sonucu kontrol etmektir.

Bu değişikliklere ek olarak, WordPress’in yeni sürümü site düzenleyicisinin görünümünü de değiştirdi.Bu iyileştirmeler, liste görünümünde seçilebilir blokları, bir kod düzenleyicisinin eklenmesini ve ana site düzenleyicisi için tercihleri ve çeşitli farklı bloklar için geliştirilmiş yer tutucuları içerir.

Blok Stili Önizlemeleri

WordPress 6.0’dan önce, blok stillerinin önizlemeleri, Stiller panelinde çok yer kaplayan blok kenar çubuğundaydı.

Ancak 6.0 sürümü ile beraber, Stiller panelinde yalnızca farklı stillerin adları gösterilir. Stil adı üzerine gelindiğinde, stil önizlemeleri kenar çubuğunun dışında görünür.Bu değişiklik, kenar çubuklarının boyutunu en aza indirir ve stil adlarını daha belirgin hale getirir.

Blok Kilitleme

WordPress 6.0 sürümü ile bloklarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bir bloğu veya her ikisini taşıma veya kaldırma seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, proje devrini basitleştirerek müşterilerinizin sitelerini kazara bozma korkusunu ortadan kaldırır.

Öne Çıkan Görseli Genişletme Ayarı

Öne çıkan fotoğraflar artık gönderi içeriğindeki öne çıkan görsel bloklarıyla sınırlı olmayacak.Medya ve metin bloklarının dışında kapak bloklarına da dahil edilebilecek.

Daha Fazla Dönüşüm Seçeneği

WordPress 6.0’a paragraftan koda, gruptan satıra ve etiket bulutundan kategorilere olmak üzere altı yeni blok dönüştürme özelliği dahil edilmiştir.

İç İçe Alıntı Bloğu

WordPress 6.0, blokların iç içe girmesine ve alıntı içinde paragraflar, listeler ve kod parçaları içermesine izin verir.

Desenler

Blok desenleri, WordPress 6.0 kullanarak web siteleri oluşturma sürecinde önemli bir rol oynar. Editörün içerik kutusundaki artı işaretine tıklarsanız, yerleştirici size blok seçenekleri yerine desen seçenekleri sunar.

Web Yazı Tipleri API’sı

Webfonts API entegrasyonu WordPress 5.9’dan çıkarıldı, ancak WordPress 6.0’da tekrar eklendi.Tekrar yüklenen bu özellik sayesinde artık kullanıcıların ve tema geliştiricilerin global stiller arayüzüne web yazı tipi ayarları eklemesi mümkün kılıyor.

İyileştirilmiş Liste Görünümü

Artık liste görünümünden birden çok blok seçebilir, bunlar toplu olarak değiştirebilir ve yeni klavye kısayollarını kullanarak listenin içinde sürüklenip bırakılabilir. Liste Görünümü’nü açmak ve kapatmak oldukça kolaylaştı.

Geliştirilmiş Performans

Bu sürüm, WordPress’in performansını iyileştirmeyi hedefleyen birkaç güncelleme içerir. Bu iyileştirmeler, daha hızlı sayfa ve yükleme sonrası süreleri, daha kısa sorgu yürütme süreleri, önbelleğe alma, gezinme menüleri ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli performans alanlarını kapsar.

Erişilebilirlik Geliştirmeleri

Her yeni WordPress sürümü, platformu daha kullanıcı dostu hale getirerek platformun kullanışlılığını artırır. WordPress 6.0, kullanıcılar için erişilebilirlik deneyimini geliştirecek çok sayıda iyileştirmeye sahiptir.

Aşağıda en önemli erişilebilirlik geliştirmelerinden bazılarını bulabilirsiniz:

Öne çıkan fotoğraflar için fazladan alt metin sağlanmazsa, gönderi başlığı kullanılacaktır.
Yönetici çubuğunun metin etiketleri, daha küçük ekranlarda ekran okuyucular tarafından okunabilir.
Yer tutucu bileşenleri içeren bloklarda iyileştirilmiş sekme sırası sağlanır.
Özetle diyebiliriz ki, WordPress’in yeni sürümünde işlevselliğinizi geliştirecek birçok yenilik var, yukarıda listelediğimiz güncellemelerden çok daha fazlasını deneyimlemek isterseniz, WordPress sitenizi hemen WordPress 6.0’a yükseltebilirsiniz.
 
Üst Alt