sohbet sitesi Sohbet sitesi sohbet Hosting sohbet sanalbilgi Sohbet sitesi

YKS'de ilk oturum (TYT) heyecanı: Sınava geç kalanların hayalleri yıkıldı!

fikirdanis

Üye
25 Mar 2023
3,504
38
YKS'de ilk oturum (TYT) heyecanı: Sınava geç kalanların hayalleri yıkıldı!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi başladı. Öğrenciler içerde ter dökerken aileleri de dışarıda çocuklarını beklediler. Bazı öğrenciler ise geç kaldıklarından dolayı sınava giremedi. İşte YKS'nin ilk oturumunda yaşananlar...

nCNUehnn4Uqm_ljef8u9DQ.jpg

Üniversite adaylarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapıldı.
5Gtpa9eXf0qnlVfud3VKAQ.jpg

Öğrenciler görevlilerin kimlik ve belge kontrolü, polis ekiplerinin de üst araması yapmasının ardından salonlara alındı.
uwSz_jq_TkaDy-KhswV_oQ.jpg

Bazı anne ve babalar okulların çevresinde çocuklarını bekledi.
_v0vgX7_GEmhFqpZBYKZTw.jpg

Sınav merkezine ucu ucune gelen adaylar koşarak sınava yetişmeye çalıştılar.
e7Y5y4r0FUuTrvdfPmFS4A.jpg

Bazı adaylar da son anda sınava yetişti.
nhHwIqOqWEW94_7058I0Bw.jpg

İşte 3 milyon 527 bin 466 adayın katılıması beklenen sınav öncesi yaşananlar...
Vrc5ftKdHESwq8wmLWrRkA.jpg

İstanbul'da sınav merkezlerinden biri de Beyoğlu'nda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'ydi.
fLwRckA_tUm-h9Eyq36QVg.jpg

Kapının kapatılmasından beş dakika sonra sınava girmek için gelen öğrenci kapıda kaldı. Yetkililer tarafından sınava giremeyeceğini öğrenen öğrenci bir süre bekledikten sonra okul önünden ayrıldı. Sınava geç kalan Talha Köse “Trafik nedeniyle beş dakika geç kaldım. Ailem inşallah güzel karşılar. Şu an 5 dakika için bir senem heba oldu. Olmadı. Artık seneye kaldı. Şu anda hiç iyi değilim" dedi.
aP4EJjx1CE2RYgwkXQ1BRQ.jpg

Avcılar Merkez Mahallesi Abdulkadir Uzturk Ortaokulu'nda bahçede bulunan veliler dışarı çıkarıldıktan sonra geri sayım başladı. Görevliler sık sık kalan dakikaları hatırlatırken dışarıda aday kalmamasını istedi.
Ip8XPjkwSUSZKYUrhuLXZw.jpg

Kapının kapatılmasından 20 saniye sonra ailesi ile gelen bir adayı gören diğer velilerin uyarısı üzerine bahçe kapısı tekrar açıldı ve genç kız ile hemen arkasından gelen erkek öğrenci içeri alındı.
QToH0wYx2EufCUWpDmdr0Q.jpg

Ancak, 3 dakika sonra gelen iki erkek aday tüm çabalara rağmen kapıyı açtıramadı. Adaylar bunun üzerine demir kapıyı tırmanarak bahçeye girdi ancak, binanın girişindeki görevliler tarafından engellenerek dışarı çıkarıldı.
SgynFwlXfEWcEqN2DWTKtw.jpg

Aynı okulun yan sokağında aynı ismi taşıyan ilkokul olması nedeniyle çok sayıda aday da bu okulları karıştırdı. İlkokuldakiler ortaokula, ortaokuldakiler ise ilkokula geldiklerini anlayınca dışarı çıkarıldı ve koşarak yandaki binaya yetişmeye çalıştı.
VXp5OYYe0Uex4nO1o1iGpg.jpg

Konya'da, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) giren bazı öğrenciler, son dakikada koşarak yetişti. Geç kalanlar ise sınava alınmadı.
kVV-vIh85E2BLP6cjhPrbw.jpg

YKS’nin ilk oturumu olan TYT, başladı. Konya’da aynı caddede olduğu için sınava gireceği okulu karıştıran bir öğrenci, yoldan geçen bir kişinin yardımıyla diğer okula yetişti. Saat 10.15'de başlayan sınav için 15 dakika önce okul kapıları kapatıldı. Bazı öğrenciler koşarak son dakika okul kapısından girebilirken, geç kalanlar ise içeri alınmadı.
cxrvlNpQ1U-Ud-y1bzmUNg.jpg

Bir öğrenci ise okulun bahçe kapısı kapatılınca, duvardaki demirlerin üzerinden atlayıp içeri girdi, ancak geç kaldığı için polis eşliğinde dışarı çıkartıldı.
UO2syz2lQEunxokc5RML8Q.jpg

Kırıkkale'de, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren adaylar ve aileleri sınav heyecanı yaşadı. Saat 10.01'de, kapıların kapanmasının ardından koşarak okula gelen diğer bir genç ise kaçırdığı iki dakika ile sınava alınmadı.
64pgM4ajREiX_wxQlgM2XA.jpg

Üniversite sınavında başarılı olmak için özel bir kütüphanede bir yıldır çalıştığını ifade eden Salih Ünü, "Heyecanlıyım, dün biraz heyecanım yükseldi. Şu anda da sınava girmeyi bekliyorum. Sıralama hedefim var. Bir bölüm hedefim yok. Sınavdan sonra da onlara bakacağım" dedi.
FLTdd2B4oEu09UJv2zevKQ.jpg

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2023-YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) geç kalan Alper Şanözer, sınava giriş belgesini araçta unuttuğunu belirterek, “Gittim hukuk fakültesinden arabaya koştum, belgeyi aldım geldim. Geldiğimde kapı kapanmıştı, şanssız oldu. İlk kez giriyorum, çok hedefim yoktu” dedi.
f9TAadDVLU2ZrboGI38qxA.jpg

Samsun'da 166 binada 53 bin 394 öğrenci için başlayan YKS maratonunda aksaklıklara kamu görevlileri müdahale etti. İlkadım ilçesindeki 19 Mayıs Lisesi ile 19 Mayıs ilçesindeki 19 Mayıs Anadolu Lisesi'nin isim benzerliği nedeniyle bazı adaylar, yanlış okulla geldi.
67jgwCiVO0WmywdeUJnb5g.jpg

İlkadım ilçesindeki 19 Mayıs Lisesi'nden, yaklaşık 30 kilometre uzaktaki 19 Mayıs ilçesinde bulunan 19 Mayıs Anadolu Lisesi'ne gitmeleri gereken adaylar polisten yardım istedi. Bu adayları sınava girecekleri okullara polis ekipleri götürdü.