GeyikForum.COM | Forum Sitesi

GeyikForum.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
GeyikForum'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Sohbet sitesi sohbet sohbet Hosting sohbet Hosting

Bilim insanları 100 vakayı inceledi! İşte ölümden sonra sizi bekleyenler

UtkuTR

Üye
25 Mar 2023
3,483
0
36
Bilim insanları 100 vakayı inceledi! İşte ölümden sonra sizi bekleyenler

Yaşamın en büyük sırlarından biri olan ölüm ve sonrasındaki süreç, bilim insanları arasında da tartışılan bir konu haline geldi. Yayınlanan bir belgeselde bilim insanları, test sonuçlarına göre ölümden sonra yaşamın devam ettiğini ve ruhun bedenle birlikte ölmediğini söyledi.

CCHxozBdJEeSoRGrLROOLA.jpg

Ölümden sonra ruha ne olduğu veya ne olacağı konusu, felsefe, din ve bilim gibi birçok alanın üzerinde durduğu bir konu. Farklı kültürler ve inanç sistemleri, ölümden sonra ruhun kaderi hakkında çeşitli görüşlere sahip.
ZBi8oqoFik2sWvjDzsA89A.jpg

Bilim açısından bakıldığında ise, ölümden sonra ruha ne olduğu konusu daha belirsiz. Bazı bilim insanları, bilincin ölümden sonra da devam edebileceğini öne sürerken, diğerleri bunun sadece biyolojik bir süreç olduğunu ve bilincin bedenin ölümüyle sona erdiğini savunuyor.
YATdBMN7UUWaTh_LyS2MNw.jpg

Arizona Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stuart Hameroff ve İngiliz fizikçi Sör Roger Penrose ölümden sonra bilincin kuantum seviyede saklandığını ve “Eğer bir insan ölürse, bu kuantum bilgi mikrotübüllerden serbest kalarak kâinata karıştığını" düşündüklerini belirtiyor. Bu teori, insan beynindeki mikrotübüllerin, bilgi ile etkileşime girerek ölüm sonrası bir tür bilinç yaratması fikrini destekliyor.
1mBRCY9M9UuunwGPvHO6kQ.jpg

Birleşik Krallık’tan bilim insanı Dr. Sam Parnia ise insan bilincinin ölümden sonra da var olmaya devam ettiğini savunuyor. Parnia, Morgan Freeman'ın sunuculuğunu yaptığı National Geographic'in The Story of God programında, insan bilincinin biz öldükten sonra da yaşamaya devam ettiğine inandığını açıkladı.
Y3cmVO8VEUySSiwka86IlQ.jpg

Kalp krizi geçirip hayatta kalan hastalara dair 100’den fazla vakayı incelediğini söyleyen doktor, bu hastaların en önemli özelliklerinin teknik olarak ölüp geri dönmüş olmaları olduğunu ve hepsinin oldukça garip deneyimler yaşadığını anlatıyor.
QawwWxsfWEe82UPghcrw9A.jpg

Palma'nın çıkış noktası ise test ettiği vakalardaki hemen hemen bütün ölüm deneyimlerinin benzer olması. Ölüm anından sonra hücrelerde çökmenin başladığını ve bu süreçte yaşananların ölüm deneyimini ortaya çıkardığını düşünüyor.
1jKJYTgloEChDftRd6eDTw.jpg

İnsanların bu tür deneyimleri olduğunu binlerce yıldır bildiklerini belirten Dr. Palma, ölümden sonra hayatın mümkün olabileceğini ruhun (ya da zihin) kaybolmadığını, beden yeniden canlandırıldığında yaşamın kaldığı yerden devam edeceğini savunuyor. Ancak insan zihni hakkında çok az şey bilindiğini ve ne yazık ki bu sorunun kesin bir cevabı olmadığını belirtti.
 
Üst Alt